10.02.1999

Kuusamon lentoasemarakennuksen laajennuksen vihkiäiset 12. helmikuuta klo 15.00

Kuusamon lentoasemarakennuksen laajennus vihitään käyttöön perjantaina 12. helmikuuta. Valmistuneen laajennuksen myötä lähtevät ja saapuvat matkustajat saavat lisätilaa mm. lähtöselvitykseen, ravintolapalveluihin sekä matkamuisto- ja lahjatavaramyymälään. Rakennustöiden yhteydessä uusitaan myös matkatavaroiden kuljettimet. Kokonaisuudessaan lentoasemarakennus laajenee 714 m².


Matkustajamäärien voimakkaan kasvun myötä Kuusamon vuonna 1988 valmistuneen asemarakennuksen laajennus tuli ajankohtaiseksi ensimmäisen kerran vuonna 1992. Kiitotietä jatkettiin suorien ulkomaanlentojen mahdollistamiseksi vuonna 1997. Viime vuonna Kuusamon matkustajamäärä ylitti 90 000 matkustajan rajan. Säännöllinen reittiliikenne Kuusamoon aloitettiin vuonna 1972.

Laajennuksen kustannusarvio on 8,5 miljoonaa markkaa ja se on toteutettu kolmikantarahoituksella Kuusamon kunnan (1,2 milj. mk), Työministeriön (6,0 milj. mk) ja Ilmailulaitoksen (1,5 milj. mk) kesken. Kohteen pääurakoitsija on Rakennusliike K. Manninen Oy, LVI-urakoitsija on LVI-Kuusamo Oy ja sähkötyöt Manner-Suomen Sähkö Oy.

Pääsuunnittelijana on toiminut Arkkitehtitoimisto Seppo Koutaniemi Ky, sähkösuunnittelu Projectus Team Oy/SIT ja rakennesuunnittelu on Insinööritoimisto Jari Oikarainen Ky:n. Paikallisvalvonnasta on vastannut Insinööritoimisto Ronkainen Oy.

Lisätietoja: Lentoaseman päällikkö Ari Salmenkorva, (08) 852 1206

10.02.1999