09.05.2012

Finavia suunnittelee toimintansa uudelleenjärjestelyä

Finavia suunnittelee toimintansa uudelleenjärjestelyä. Yhtiön tavoitteena on uudistaa organisaatiotaan siten, että se tukisi mahdollisimman hyvin Finavian tavoitetta olla asiakaslähtöinen, tehokas ja kannattava palveluyritys.

Osana toimintansa uudistamista Finavia käynnistää pääosin pääkaupunkiseudulla työskenteleviä toimihenkilöitä koskevan yt-menettelyn, josta voi työnantajan tämänhetkisen arvion mukaan seurata noin 40 henkilön osalta työtehtävien loppuminen tai irtisanomisperusteella toteutettava muutos työsopimukseen. Lopullinen henkilöstövaikutuksien kohdentuminen selviää yt-menettelyn päätyttyä.

”Lentoliikenteen toimintaympäristö on ollut jo jonkin aikaa voimakkaassa murroksessa. Matkustajat odottavat lentoyhtiöiltä maltillisia lipun hintoja, minkä seurauksena koko lentoliikenteen palveluketjun täytyy jatkuvasti pitää huolta tehokkuudestaan. Tämän takia taloudellinen liikkumavaramme on kapea tulevina vuosina. Finavia haluaa omalta osaltaan olla varmistamassa, että lentoliikenne Suomessa on kannattavaa ja että suomalaisilla on näin mahdollisimman kattavat yhteydet maailmalle”, Finavian toimitusjohtaja Kari Savolainen sanoo.

FINAVIA OYJ
viestintä

Finavian Media Desk p. 020 708 2002

Finavia huolehtii Suomessa 25 lentoasemasta sekä koko maan kattavasta lennonvarmistusjärjestelmästä. Lentoliikenteelle tarjoamiensa palveluiden avulla Finavia luo edellytykset sujuville ja kustannustehokkaille lentoyhteyksille. Vuonna 2011 liikevaihtomme oli 364 miljoonaa euroa ja palveluksessamme työskentelee 3000 henkilöä.