21.7.2005
Kontroller vid de inre gränserna återinförs för tiden 24 juli till 14 augusti 2005
Kontrollerna vid de inre gränserna återinförs för att trygga säkerheten under VM-tävlingarna i friidrott som hålls i Helsingfors mellan den 6 och 14 augusti 2005. Avsikten är inte att kontrollera all persontrafik över de inre gränserna utan att inrikta kontrollerna tillfälligt på basis av en riskanalys och profilering.
Den inre gränsen kan fortfarande passeras enligt gällande lagstiftning. Beslutet innebär inte heller förändringar i passagerares skyldighet att medföra nödvändiga resedokument.
Återinföring av de inre gränskontrollerna påverkar t.ex. i Helsinfors-Vanda flygfältets gränskontrollorganiseringen. De inre gränskontroller utföras också bl.a. flygfältena i Mariehamn, Åbo, Uleåborg och Tammerfors-Birkala.
De grundläggande principerna när det gäller resedokument som krävs vid inresa till Finland mellan den 24 juli och den 14 augusti 2005 då de inre gränskontrollerna återinförs är följande:
Nordiska medborgare
Nordiska medborgare som reser till Finland direkt från ett annat nordiskt land
behöver inte pass eller annat resedokument . Dock skall också nordiska
medborgare vid en eventuell gränskontroll på ett tillförlitligt sätt kunna
styrka sin identitet och sitt medborgarskap.
Övriga medborgare i Europeiska unionen, inberäknat medborgare i
Liechtenstein och Schweiz
En förutsättning för inresa är att de som kommer från ovan avsedda länder
har giltigt identitetsbevis eller pass.
Övriga utlänningar
En förutsättning för utlänningars inresa är att de har giltigt pass eller
annat resedokument som krävs och vid behov visum.
Närmare information:
www.raja.fi




