Hem
Luftfartsverkets årsredovisning 2004

SUND EKONOMI

Luftfartsverkets bokslut utvisar efter avsättningar och vissa extraordinära poster och poster av engångsnatur en vinst på 15 miljoner euro. Resultatet är cirka 7 miljoner euro över målet, men ungefär en miljon sämre än i fjol. Det verksamhetsmässiga resultatet 2004, cirka 18 miljoner euro, motsvarar Luftfartsverkets långsiktiga mål. Det omräknade jämförbara verksamhetsresultatet för år 2003 var cirka 14 miljoner euro.

Att verksamhetsresultatet förbättrades med 4 miljoner euro berodde på att trafiken ökade. Flygplatsernas och flygtrafiktjänstens avgifter per passagerare sänktes genom olika program med 3,5 % enligt det kundintresse som ingår i våra värderingar.

Luftfartsverkets resultatnivå på 18 miljoner euro innebär att vår ekonomi hålls sund, att vi själva kan finansiera ersättande investeringar och små tillbyggnadsinvesteringar samt dela ut cirka 5 miljoner euro i dividend till staten. En sådan resultatnivå eftersträvar vi också i fortsättningen, samtidigt som vi vill att avgiftsnivån skall vara en av de förmånligaste i Europa.