Budskap i trä
Kombinationen av trä och metall i modern arkitektur gläder arkitekt Riitta Soininen, huvudarkitekten för tillbyggnaden av terminalen på Jyväskylä flygplats. I Jyväskylä kändes trä som ett speciellt lämpligt val, det påminner ju resenärerna om naturen i Mellersta Finland, om traktens träförädlingsindustri och den långa traditionen att bygga i trä.
Den nya terminalens mest spektakulära träkonstruktion är limträtaket längs hela fasaden ut mot flygfältet. Taket bärs upp av ståtliga stödbågar av hyvlad gran. Takets böjda undersida är klädd med björkfaner. Konstruktionen planerades och byggdes i nära samarbete med materialleverantörerna för att resultatet skulle vara byggnadstekniskt hållbart.
”Träkonstruktionerna fortsätter traditionen med innovativt finskt byggande i trä”, berättar Soininen. ”Tack vare omsorgsfull bearbetning håller till exempel limträkonstruktionerna bra vädrets växlingar.”
Terminalens fasad är klädd med hyvlade värmebehandlade träribbor. Innerväggarna är klädda med kvistfri klibbalspanel. De nya incheckningsdiskarna är i sockerlönnfaner och möblerna i det trivsamma kaféet är gjorda i böjt faner och företräder högklassig finsk möbeldesign.
Om träet ger Jyväskylä flygplats dess lokala identitet,
skapar stålglasfasaden ut mot fältet den internationella känsla
som också skulle finnas med i tillbyggnaden. Den placerar in passagerarterminalen
i Jyväskylä i den moderna flygplatsarkitekturen. Samtidigt innebär
glasfasaden att terminalen blir ljus trots den djupa huskroppen.
Planering: Helin & Co arkitekter
Passagerarantal 2005: ca 150 000






