arrowLentoliikenne
tulostasuurempi tekstipienempi teksti

Hallittua turvallisuutta

Laatu luo perustan turvallisuudelle

Ilmailulaitoksessa aloitettiin laadunvarmistustyö jo yli kymmenen vuotta sitten. Ensimmäisenä toimenpiteenä rakennettiin talon sisäinen poikkeama- ja havaintoilmoitusjärjestelmä, jonka avulla saatiin tietoa organisaation
kehittämistarpeista, poikkeamatilanteista ja mahdollisista riskitekijöistä.

– Alusta alkaen viestimme on ollut, että oman raportointijärjestelmän avulla ei etsitä syyllistä vaan syitä, kertoo johtaja Janne Enarvi Finavian Turvallisuus ja laatu -yksiköstä.

Pitkäjänteinen työ järjestelmän kehittämiseksi on tuottanut tulosta. Enarvin mukaan se näkyy muun muassa luottamuksena raportointijärjestelmään ja raportointimäärän kasvuna.
Pääjohtajan alaisuudessa toimiva yksikkö vastaa myös siitä, että Finavian turvallisuuden hallintajärjestelmä täyttää eri viranomaisvaatimukset. Niitä asettavat niin EU, ICAO (kansainvälinen siviili-ilmailujärjestö) kuin Eurocontrol (yhtenäistä lennonvarmistusjärjestelmää Euroopassa edistävä järjestö) sekä Suomen ilmailuviranomainen, Ilmailuhallinto.

– Olemme vuoden 2006 aikana muodostaneet organisaation ja koonneet Finavian jo aiemminkin suurelta osin toteuttamat toiminnot järjestelmäksi, joka vastaa kaikkiin näihin vaatimuksiin. Työ on ollut haasteellista, sillä ratkaisu ei ole mitenkään tavanomainen. Useiden eri järjestelmien sijaan haluamme luoda kaikille henkilöstöryhmille yhteisen välineen, jota voidaan joustavasti laajentaa tarpeisiimme – aivan kuten meillä on kaikille yhteiset arvotkin, Enarvi selvittää.

Eri yksiköissä on vuoden aikana kuvattu turvallisuuskriittiset toiminnot. Turvallisuuden hallintajärjestelmään kohdistuvat vaatimukset on täytetty, ja vuonna 2007 työtä jatketaan laadullisella puolella. Turvallisuuden hallintajärjestelmän tavoitteena on paitsi kyetä osoittamaan toiminnan piirteet Finaviaa valvoville tahoille myös lisätä järjestelmällisyyttä ennakoinnissa ja siten parantaa ilmailun turvallisuutta entisestään.

– Meillä on perinteisesti ollut korkea turvallisuuskulttuurin taso. Meillä osataan kantaa vastuuta turvallisuudesta. Turvallisuuden hallintajärjestelmän suurin haaste onkin säilyttää edellä mainitut luomatta illuusiota paperille luodun järjestelmän kaikkivoipaisuudesta. Sen sijaan järjestelmän pitää täydentää ja tukea ihmisten luontaista halua ja kykyä toimia turvallisesti. Pelkkään järjestelmään ei saa luottaa, Enarvi fi losofoi.


Takaisin ylös
Tietoa tekijöistä    Copyright © Finavia 2007