arrowMiljö
tulostasuurempi tekstipienempi teksti

Flygplatserna och miljön

Nya lösningar för att minska vattendragsbelastningen

När det gäller att driva flygplatser är de viktigaste miljöaspekterna halkbekämpningen på banorna, som sköts av Finavia, markspeditionsbolagens avisning av flygplanen samt själva flygverksamheten, med flygbolagens, privatägda eller försvarsmaktens luftfartyg.


Vid halkbekämpningen används ämnen som är mindre skadliga för miljön än tidigare, men de utgör en belastning för vattendragen. För att förebygga isbildning används en gift fri glykollösning som förbrukar syre i yt- och grundvattnet. Flygplanen för med sig buller och avgasutsläpp.

Eftersom användningen av vätskor som förebygger isbildning har ökat har Finavia undersökt hur belastningen på vattendragen kan minskas vid landskapsflygplatserna. Flygplanen behandlas på plattan, som till ytan är stor, så också regnvatten- och avrinningsvattenvolymerna är stora.


Tammerfors-Birkala har som första landskapsflygplats börjat samla in glykolen från plattan med sopsugmaskiner, på samma sätt som Helsingfors-Vanda flygplats. Om erfarenheterna av att glykolavrinningen insamlas, mellanlagras och transporteras till reningsverk blir positiva, kommer modellen att införas också på de andra stora flygplatserna, börjande i Uleåborg och Kuopio. De nya miljölösningarna innebär också att de som använder medlen deltar i kostnaderna för minskande av utsläppen.


På Helsingfors-Vanda är markspeditionsbolagens användning av vätskor som förebygger isbildning fyra gånger så stor som på de övriga flygplatserna tillsammans. I sitt planeringsprojekt för att utveckla verksamheten uppställde Finavia som mål att flygplatsens första centraliserade plats för behandling av flygplanen skall tas i bruk hösten 2007. En del av den avgående jetplanstrafiken kan behandlas här.

Miljötillståndsprocesser
enligt den lagstift ning som trädde i kraft år 2000 pågick i slutet av redogörelseåret vid sex flygplatser. Ålands miljötillståndsnämnd gav ett beslut om Mariehamns flygplats med stöd av landskapets egen sektorlagstiftning. Finavia har av formella skäl sökt ändring i vissa detaljer i beslutet.

Ansökan om miljötillstånd för Kuopio flygplats inlämnades som ett nytt fall. Svar ingavs på utlåtandena gällande tillståndsansökningarna för Uleåborgs och Åbo flygplatser. I fem fall framkom nya behov av tillstånd. Lapplands miljöcentral angav under året att för flygplatserna inom dess område skall ansökan om miljötillstånd göras senast i juni 2010.


På Björneborgs flygplats iståndsattes den gamla avstjälpningsplatsen och brandövningsområdet enligt den regionala miljöcentralens anvisningar. På Kuopio flygplats utreddes tillsammans med försvarsmakten brandövningsområdets miljörisker. Enligt utredningen är nedsmutsningen under kontroll, men om områdets användningsändamål ändras måste området iståndsättas. Brandövningsplatsen intill Helsingfors-Vanda flygplats är i livlig användning. Trots oljeavskiljaren rann så mycket övningsbränsle ut i närliggande diken att cirka 600 meter av utfallsdiket i området mellanbanorna under året iståndsattes enligt myndigheternas anvisningar.


EU-kommissionen publicerade i december ett utkast till direktiv enligt vilket flygbolagen från och med år 2011 stegvis kopplas till utsläppshandeln. Utsläppshandeln berör inte Finavia men kommer att påverka kundernas verksamhet. Finavia har i beredningen av frågan stött kommunikationsministeriet och följer allmänt klimatfrågorna för att kunna förutse hela luftfartssektorns utveckling. Ministeriet och de mest centrala luft fartsaktörerna i Finland har sammanställt ett infopaket om flygtrafikens utsläpp och deras inverkan på klimatet. Webbplatsens adress är
www.lentoliikennejailmasto.fi.


Luftfartsverkets miljööversikt 2006 publiceras separat.


Tillbaka upp
Årsredovisningen sammanställd av    Copyright © Finavia 2007