Maahuolinta

Helsinki-Vantaan lentoasemalla toimii useita maahuolintayrityksiä, jotka tarjoavat lentoyhtiöille matkustajien ja rahdin käsittelyyn sekä lentokoneen saapumiseen ja lähtemiseen liittyviä palveluja. Helsinki-Vantaan maahuolintaan liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä vastaavaan henkilöön:

Pekka Salo, Manager Safety and Quality, Puh. +358(0)20 708 3010, pekka.salo@finavia.fi

Maahuolintapalveluista verkostolentoasemilla vastaa Airpro Oy. Palvelupyynnöt voit lähettää täältä.

Lisätietoa saat osoitteesta airlinerelations@finavia.fi

 

MAAHUOLINTAPALVELUT HELSINKI-VANTAALLA

Airpro Oy

Yhteyshenkilö: Mikko Turpeinen, Head of Business Development
tel. +358 20 708 000
Sähköposti: mikko.turpeinen@airpro.fi

Palvelupyynnöt voit lähettää täältä.

Aviator Airport Services Finland Oy

Yhteyshenkilö: Veijo Karosvuo, General Manager
tel. +358 10 230 4119, +358 40 747 3665
Sähköposti: veijo.karosvuo@aviator.eu

Swissport Finland Oy

Yhteyshenkilö: Tero Lampen, Commercial Director
tel. +358 40 523 2322
Sähköposti: tero.lampen@swissport.com

RAHTIHUOLINTA

Finnair Cargo Oy

Yhteyshenkilö: Peter Trap-Holm, Terminal Operations Manager
+358 50 393 1003
Sähköposti: peter.trap-holm@finnair.com

Swissport Cargo Services

Yhteyshenkilö: Jussi Lemola, Cargo Director
tel. +358 400 497 688
Sähköposti: Jussi.lemola@swissport.com

LIIKELENNOT JA YLEISILMAILU

Helsinki-Vantaa Business Flight Center (FBO), 24/7

tel. +358 20 708 2780
fax +358 20 708 2799
Sähköposti: business.efhk@finavia.fi

Finnair Technical Services

Yhteyshenkilö: Markku Lindholm, Line Stations Manager
tel. +358 9 818 6478, +358 40 533 7868
Sähköposti: markku.lindholm@finnair.com

Nayak Aircraft Services Netherlands

Yhteyshenkilö: Station Helsinki
Office Tel. +358 9 5865644, 24/7 Duty GSM +358 40 487 5836
Sähköposti: hel@nayak.nl

POLTTOAINEEN TOIMITTAJAT

Neste, Aviation

tel. +358 10 458 1590, +358 50 458 1590
fax + 358 9 822 279
Sähköposti: fuel@neste.com

Shell

tel. +358 204 433 940
Sähköposti: hel@safoy.fi

Air BP Finland Oy

tel. +358 9 822 537
fax +358 9 870 2830
Käyntiosoite: Öljytie 4, FIN-01530 Vantaa FINLAND
Sähköposti: airbpfi@bp.com

CATERING-TOIMITTAJAT

LSG Sky Chefs Finland

Yhteyshenkilö: Leo Kirjavainen, Manager Customer Services
tel +358 400 400891
fax +358 9 818 5599
Sähköposti: leo.kirjavainen@finnair.fi

Vantaa Catering Services Oy

tel. +358 207 491 431
fax +358 207 491 432
Sähköposti: orders@vantaacatering.com