Hyppää pääsisältöön

Bussiaikataulut Ivalo–Kittilä 4.–24.8.

Julkaistu
18.07.2014 klo 11:33
Ivalon lentoasema on suljettu kiitotieremontin vuoksi 4.–24.8. Kaikki lennot operoidaan tänä aikana Kittilän lentoasemalta. Finavia järjestää matkustajille maksuttoman bussikuljetuksen Kittilästä Ivaloon ja takaisin. 

Bussimatkalle ei tarvitse hankkia erillistä lippua. Riittää, kun mukana on matkustuspäivän lentolippu välille Helsinki–Kittilä tai Kittilä–Helsinki.

Ivalo–Kittilä

Bussi lähtee Ivalon lentoasemalta 5 tuntia 15 minuuttia ennen koneen lähtöaikaa Kittilästä. Bussi on perillä Kittilän lentoasemalla noin 1 tunti 15 minuuttia ennen koneen lähtöaikaa. Kittilästä on lentoyhteydet Helsinkiin.

  Lennon lähtöaika Kittilästä
Pysäkki 12:00 13:00 13:35 14:30 20:00 21:00
Ivalon lentoasema 6:45 7:45 8:20 9:15 14:45 15:45
Riekonlinna 7:10 8:10 8:45 9:40 15:10 16:10
Tunturihotelli 7:15 8:15 8:50 9:45 15:15 16:15
Kylpylähotelli 7:20 8:20 8:55 9:50 15:20 16:20
Hotelli kakslauttanen, 4-tien pysäkki 7:35 8:35 9:10 10:05 15:35 16:35
Kiilopää, tarvittaessa 7:45 8:45 9:20 10:15 15:45 16:45
Sodankylä, Alatalon Neste 9:15 10:15 10:50 11:45 17:15 18:15
Kittilän lentoasema 10:45 11:45 12:20 13:15 18:45 19:45

 

Kittilä–Ivalo

Busseja lähtee Kittilän lentoasemalta Ivalon lentoasemalle jokaisen saapuvan lennon jälkeen. Bussi lähtee, kun kaikki matkustajat ja matkatavarat on saatu koneesta kyytiin. Alla olevan aikataulun ajat ovat esimerkkejä, joista näkee matkan arvioidun keston pysäkkien välillä.

 

HUOM! Aikataulut esimerkkejä, busseja lähtee jokaisen lennon jälkeen, kun matkustajat ovat kyydissä

Pysäkki            
Kittilän lentoasema 12:20 13:20 13:55 14:50 20:20 21:20

Sodankylä,             Alatalon Neste

13:50 14:50 15:25 16:20 21:50 22:50
Kiilopää, tarvittaessa 15:20 16:20 16:55 17:50 23:20 00:20
Hotelli kakslauttanen, 4-tien pysäkki 15:30 16:30 17:05 18:00 23:30 00:30
Kylpylähotelli 15:45 16:45 17:20 18:15 23:45 00:45
Tunturihotelli 15:50 16:50 17:25 18:20 23:50 00:50
Riekonlinna 15:55 16:55 17:30 18:25 23:55 00:55
Ivalon lentoasema 16:20 17:20 17:55 18:50 00:20 01:20

Aikataulumuutokset mahdollisia, mikäli lentoaikataulu muuttuu. Mahdollisista muutoksista tiedotetaan Finavian nettisivuilla.

Busseja liikennöi Lapin Tunturiliikenne Oy.

Ivalon lentoasema avataan matkustajille jälleen maanantaina 25.8.

Ivalon lentoasemalla tapahtuu kesällä