Ohita navigaatio

Kuopion lentoasemalla aloittaa uusi sopimustaksiyhtiö lokakuussa 2025

Artikkeli julkaistu
06.10.2025 klo 12:48
Kuopion lentoaseman pääsisäänkäynti ja edusta kuvattuna aurinkoisena päivänä.
Matkustus
Finavia on solminut sopimuksen Meininki Yhtiöt Oy:n kanssa taksipalveluiden tuottamisesta Kuopion lentoasemalla. Sopimus astui voimaan 1. lokakuuta 2025. Jo ennestään Kuopion lentoasemalla toiminut Kuopion Taksiykköset jatkaa toimintaansa ilman muutoksia.

”Meillä on hyviä kokemuksia taksitolppien kilpailutuksesta Kuopion lentoasemalla. Kilpalutus on tuonut varmuutta siihen, että takseja on saatavilla hyvin myös vilkkaina hetkinä, kun lentokone saapuu tai lähtee. Tarkoituksena on lisätä lentoasemalle saapumisen ja täältä lähtemisen sujuvuutta”, Kuopion lentoasemanpäällikkö Raija Niskanen Finaviasta sanoo.

Sopimusyhtiöiden autoille on Kuopion lentoasemalla varattu omat kaistat, jotka sijaitsevat terminaalin pääoven edessä.

Muut kuin sopimustaksit voivat käyttää erikseen osoitettua aluetta lentoaseman läheisyydessä. Kuopion lentoasemalla on lisäksi oma odotusalue ennakkoon tilatuille takseille.

Kilpailutus ei poista muilta taksiyhtiöiltä mahdollisuutta hakea ja tuoda matkustajia lentoasemalle. Matkustajat voivat jatkossakin vapaasti valita taksiyhtiön, jota haluavat käyttää.

Sopimustaksiyhtiöiden kilpailutus

Finavia on kilpailuttanut Kuopion lentoasemalla sijaitsevien taksitolppien käyttöä vuodesta 2023. Kilpailutuksen tavoitteena on varmistaa, että takseja on saatavilla asiakkaiden tarpeen mukaan. Kilpailutuksessa kriteerinä on muun muassa taksiyhtiön kyky tarjota hyvä palvelutaso ja kyky huolehtia siitä, että takseja on saatavilla lentoasemalla reittilentojen aikataulujen mukaan.

Finavia ei kilpailuta taksien asiakashintoja, vaan taksiyhtiöt vastaavat hinnoittelustaan.

Meininkiyhtiöt Oy:n kanssa solmittu sopimus on voimassa heinäkuuhun 2027 saakka, ja siinä on optio yhden vuoden jatkoajalle.

Tutustu tästä Kuopion lentoasemaan

Lue tästä Kuopion lentoaseman kiitotieremontista kesällä 2024