Keväällä 2018 käynnistynyt Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehitysohjelma keskittyi lentoliikenteen kapasiteetin nostamiseen, turvallisen liikennöinnin varmistamiseen sekä ympäristövaikutusten vähentämiseen.
Finavia investoi asematason laajentamiseen ja kiitotien uudistamiseen 15 miljoonaa euroa. Lisäksi uusittiin kiitotien mittarilähestymisjärjestelmä (ILS) ja parannettiin tarkkuuslähestymismenetelmiä kahden miljoonan euron edestä. Kaikkiaan kustannukset nousivat 17 miljoonaan euroon.
Laajennus- ja peruskorjaustöitä tehtiin eri puolilla lentoaseman liikennealueita: asematasolla, kiitotiellä ja rullaustiellä. Kiitotie päällystettiin kokonaan uudelleen ja sen päihin rakennettiin lentokoneille leveät kääntöpaikat. Ilmailualan koulutuskeskuksen kohdalle tehtiin uusi rullaustieyhteys kiitotielle.
Uusien, leveiden kääntöpaikkojen ansiosta Tampere-Pirkkalan lentoasemalla voidaan nyt palvella myös laajarunkokoneita. Peruskorjauksessa uusittiin kenttävalaistus energiatehokkaaseen led-teknologiaan ja parannettiin jäänestoaineiden talteenottoa ja suojauksia.
Uudet ILS-laitteet parantavat lentoliikenteen operointimahdollisuuksia huonoissa sääolosuhteissa.

Finavia suunnitteli työt siten, että ne mahdollisimman vähän haittaisivat lentoliikennettä. Kiitotien päällystystyöt tehtiin liikenteellisesti hiljaisimpana ajankohtana heinäkuussa, jolloin lentoliikenteessä oli kolmen viikon tauko 17. heinäkuuta alkaen.
Sotilas- ja yleisilmailu aloittivat operoinnin uudelleen heti kiitotien avauduttua 12. elokuuta ja ensimmäinen aikataulun mukainen reittiliikenteen kone lähti kohti Riikaa 13. elokuuta kello 5.30.
Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehitys- ja peruskorjausohjelma pähkinänkuoressa
Päällystettävä alue | 330 000 m² (50 jalkapallokentällistä) |
Asematason laajennus | 22 000 m² |
Kaksi uutta kiitotien kääntöpaikkaa | 8 000 m² |
Maaperäsuojaus jäänpoistoa varten | 8 000 m² |
Sähkö- ja telekaapelointeja | 10 000 m |
Asfalttimassaa | 60 000 tonnia |
Uusi rullaustie | 150 m |
Uusia led-valoja | 150 kpl |
Uusia glykolipumppaamoja | 2 kpl |
Uusi ILS -järjestelmä | 1 kpl |
Työmaalla töissä | 100 henkilöä |
Näin peruskorjaus- ja kehitysohjelmasta tiedotettiin
- 13.8.2018: Tampere-Pirkkalan remontti on valmistunut: Ensimmäinen kone nousi ilmaan uudistuneelta kiitotieltä
- 19.7.2018: Tampere-Pirkkalan kasvu jatkuu: Finavian kehitys- ja peruskorjausohjelma tukee Pirkanmaan elinvoimaisuutta ja saavutettavuutta
- 3.7.2018: Lentoliikenteessä kolmen viikon tauko
- 16.5.2018: Tampere-Pirkkalassa käynnissä kentän historian suurin yksittäinen peruskorjausinvestonti
- 23.4.2018: Tampere-Pirkkalan laajentaminen hyvässä vauhdissa
- 24.10.2017: Finavia suunnittelee Tampere-Pirkkalaan isoa kehitysinvestointia
Tampere-Pirkkalaan investoitu yli 20 miljoonaa euroa
Finavia on panostanut Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehittämiseen viime vuosina reippaasti yli 20 miljoonaa euroa. Nyt valmistuneen kehitystyön lisäksi Finavia on viime vuosina investoinut muun muassa terminaalien asiakastilojen ja palvelujen parantamiseen sekä ympäristövaikutusten vähentämiseen.
