"Vi är stolta över att Helsingfors-Vanda återigen har utsetts till Nordeuropas bästa flygplats av passagerarna. I den internationella undersökningen bedöms ingående servicenivån och kundupplevelsen på olika flygplatser i olika skeden av passagerarvägen. Det är klart att Helsingfors-Vanda har en stark ställning bland de allra bästa flygplatserna", säger Ulla Serlenius, Finavias SVP, Helsingfors-Vanda flygplats.
I Skytrax-undersökningen bedömer passagerarna bland annat säkerhetskontroll, shopping- och restaurangmöjligheter samt tjänster för ankommande passagerare och transitpassagerare.
Finavia har under de senaste åren genomfört omfattande förnyelser av terminalen och dess tjänster på Helsingfors-Vanda flygplats samt utvecklat den digitala kundupplevelsen. Senast har nya lounger, restauranger, en frisörsalong och ett apotek öppnats på flygplatsen.
Dessutom har Finavia publicerat en prognos för väntetiden till säkerhetskontrollen för de kommande 12 timmarna på sin webbplats, vilket har fått beröm av passagerarna.
"Vi utvecklar kundupplevelsen genom att lyssna på passagerarnas önskemål och trender. Den fantastiska responsen från våra kunder visar att vi har lyckats", säger Serlenius.
Helsingfors-Vanda har nu vunnit Skytrax utmärkelse som Nordeuropas bästa flygplats redan för åttonde gången.
Dessutom utsågs Helsingfors-Vanda nyligen till Europas bästa flygplats i storleksklassen 15–25 miljoner passagerare. Priset beviljades av flygplatsernas takorganisation Airports Council International. Läs mer om ASQ-priset.
”Jag vill varmt tacka hela arbetsgemenskapen på Helsingfors-Vanda för det arbete vi tillsammans gör för smidigt resande”, säger Serlenius.
Bild: Skytrax-priset mottogs den 9 april av Timo Järvelä, chef ansvarig för terminalprocesserna på Helsingfors-Vanda flygplats.
Läs mer:
Helsingfors-Vanda har åter utsetts till Europas bästa flygplats i sin storleksklass