Esimerkiksi Kittilän lentoasemalla kaksi saapuvaa lentokonetta ohjautui rullaustieltä sivuun voimakkaan tuulen vuoksi kello 16 jälkeen. Tapahtumista ei aiheutunut henkilövahinkoja.
Mikäli lentokoneet eivät sääolosuhteiden vuoksi voi laskeutua alkuperäiselle lentoasemalle, ne ohjataan muille lentoasemille tai ne palaavat lähtöpaikkaansa. Tämä vaikuttaa myös lähteviin lentoihin, joten ne myöhästyvät aikataulustaan.
Pyydämme matkustajia, vastaanottajia ja saattajia seuraamaan oman lentoyhtiön ohjeistusta.
Finavian lentoasemille saapuvat ja lähtevät lennot löytyvät Finavian verkkosivuilta. Lentotiedot päivittyvät normaalisti lentoyhtiöiden ilmoittaessa muutoksista.
Kittilän lentoasemalla lentoliikenne on päästy käynnistämään uudelleen noin kello 20.00. Myös Ivalon lentoasema on lentoliikenteen käytettävissä noin klo 21.00 alkaen. Liikenne palautuu vähitellen. Seuraamme edelleen sääolosuhteiden kehittymistä.
Hannes-myrskyn vaikutuksia Helsinki-Vantaan ja muiden lentoasemien liikenteeseen arvioidaan myrskyn edetessä.
Päivitämme tätä tiedotetta tarvittaessa.
Päivitetty klo 21.01 Ivalon lentoasema avautui lentoliikenteelle noin klo 21.00
Päivitetty klo 20.28: Kittilän lentoasemalla on käynnistetty lentoliikenne noin klo 20.00